| Part Number | LT1389BCS8-5#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Reference Type | Shunt |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 10mA |
| Tolerance | ±0.075% |
| Temperature Coefficient | 50ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 100µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - |
| Voltage - Input | - |
| Current - Supply | - |
| Current - Cathode | 1µA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC
In Stock: 505
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
In Stock: 256
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC
In Stock: 116
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 5V 8SOIC
In Stock: 300
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC VREF SHUNT 5V 8SOIC
In Stock: 0