| Part Number | PLC1589 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Frequency Group | VHF (f < 300 MHz) |
| Frequency (Center/Band) | 162MHz |
| Frequency Range | 158MHz ~ 166MHz |
| Antenna Type | Yagi, 9-Element |
| Number of Bands | 1 |
| VSWR | - |
| Return Loss | - |
| Gain | 11.1dBi |
| Power - Max | 400W |
| Features | - |
| Termination | Connector, UHF |
| Ingress Protection | - |
| Mounting Type | Bracket Mount |
| Height (Max) | 136.614" (347.00cm) |
| Applications | - |