| Part Number | SPV0840LR5H-B |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | MEMS (Silicon) |
| Output Type | Analog |
| Direction | Omnidirectional |
| Frequency Range | 100Hz ~ 10kHz |
| Sensitivity | -38dB ±3dB @ 94dB SPL |
| S/N Ratio | 62.5dB |
| Impedance | 400 Ohm |
| Voltage - Rated | - |
| Voltage Range | 1.5 ~ 3.6V |
| Current - Supply | 60µA |
| Port Location | Bottom |
| Ratings | - |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.108" L x 0.073" W (2.75mm x 1.85mm) |
| Height (Max) | 0.039" (0.98mm) |
| Shape | Rectangular |
Manufacturer: Knowles
Description: MIC MEMSANALOG OMNI -38DB
In Stock: 4800