Home Product Index Capacitors Tantalum - Polymer Capacitors T520B686M004ATE040
KEMET T520B686M004ATE040
Part Number
T520B686M004ATE040
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 68UF 4V 3528
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum - Polymer Capacitors
KEMET
Product Parameter
Part NumberT520B686M004ATE040
Part StatusActive
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)