| Part Number | LDEEE4100KA0N00 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 1µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2824 (7260 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Termination | Solder Pads |
| Lead Spacing | - |
| Applications | General Purpose |
| Features | High Temperature |
Manufacturer: KEMET
Description: CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC 2824
In Stock: 6750
Manufacturer: KEMET
Description: CAP FILM 1UF 10% 100VDC 2824
In Stock: 18000