Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors L1007C4R7MPWST
KEMET L1007C4R7MPWST
Part Number
L1007C4R7MPWST
Manufacturer
KEMET
Description
FIXED IND 4.7UH 240MA 130 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
KEMET
Product Parameter
Part NumberL1007C4R7MPWST
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant46MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)