| Part Number | ALC40A331DF450 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 2.53A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 5.14A @ 10kHz |
| Impedance | 198 mOhm |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
In Stock: 20
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
In Stock: 388
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
In Stock: 848
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
In Stock: 175
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
In Stock: 989
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
In Stock: 139
Manufacturer: KEMET
Description: CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
In Stock: 32