| Part Number | WH1P040WA1 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | - |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.9µin (0.10µm) |
| Mated Stacking Heights | 1mm |
| Height Above Board | 0.030" (0.75mm) |
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN PLUG VERT 24POS 0.4MM
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN PLUG VERT 30POS 0.4MM
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN PLUG VERT 30POS 0.4MM
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN PLUG VERT 40POS 0.4MM
In Stock: 0
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN PLUG VERT 40POS 0.4MM
In Stock: 0