JAE Electronics WB3F200VD1
Part Number
WB3F200VD1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 200POS VERT 0.5MM GOLD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
JAE Electronics
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberWB3F200VD1
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions200
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.098" (2.50mm)
Related Products
WB3F200VD1
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT 200POS VERT 0.5MM GOLD
In Stock: 0
WB3F200VD1T
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN RCPT PCI EXPRESS 200POS SMD
In Stock: 0
WB3F200VD1TR1000