JAE Electronics PS-60BD2-1
Part Number
PS-60BD2-1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER 60POS
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
JAE Electronics
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPS-60BD2-1
Part StatusObsolete
Connector TypeRibbon Cable, DIP Header
Number of Positions60
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG