Home Product Index Connectors, Interconnects FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors FA5B010HP1
JAE Electronics FA5B010HP1
Part Number
FA5B010HP1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
JAE Electronics
    1.62000/pcs
  • 155 pcs
Product Parameter
Part NumberFA5B010HP1
Part StatusActive
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeBoard Edge, Cutout
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions10
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board-
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C