| Part Number | ISL6401CB |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Topology | Boost, Flyback |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 500kHz |
| Duty Cycle (Max) | 48% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Enable, Frequency Control |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
Manufacturer: Intersil
Description: EVAL BOARD ISL12008DBEV1Z
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
In Stock: 5557
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: EVAL BOARD ISL12020MDBEV1Z
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-DFN
In Stock: 1179
Manufacturer: Intersil
Description: EVAL BOARD FOR ISL12020MIRZ
In Stock: 5
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-DFN
In Stock: 1750
Manufacturer: Intersil
Description: EVAL BOARD 1 ISL12022DBEV1Z
In Stock: 0