| Part Number | ISL54005IRTZ |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones |
| Max Output Power x Channels @ Load | 1.23W x 1 @ 8 Ohm; 215mW x 2 @ 16 Ohm |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Features | Depop, Input Multiplexer, Shutdown, Thermal Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (4x4) |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
Manufacturer: Intersil
Description: IC FRONT END 10BIT VID 128-MQFP
In Stock: 299