| Part Number | ISL5120IB |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Switch Circuit | SPST - NO |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Number of Circuits | 2 |
| On-State Resistance (Max) | 20 Ohm |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 800 mOhm |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7 V ~ 12 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 35ns, 30ns |
| -3db Bandwidth | - |
| Charge Injection | 5pC |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 8pF, 8pF |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 100pA |
| Crosstalk | -105dB @ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Intersil
Description: EVAL BOARD ISL12008DBEV1Z
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
In Stock: 5557
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: EVAL BOARD ISL12020MDBEV1Z
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-DFN
In Stock: 1179
Manufacturer: Intersil
Description: EVAL BOARD FOR ISL12020MIRZ
In Stock: 5
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-DFN
In Stock: 1750
Manufacturer: Intersil
Description: EVAL BOARD 1 ISL12022DBEV1Z
In Stock: 0