Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Hot Swap Controllers HIP1011ACBZA
Intersil HIP1011ACBZA
Part Number
HIP1011ACBZA
Manufacturer
Intersil
Description
IC CTRLR HOT PLUG PCI 16SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Hot Swap Controllers
Intersil
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberHIP1011ACBZA
Part StatusObsolete
TypeHot Plug Controller
Number of Channels4
Internal Switch(s)Both
ApplicationsCompactPCI™
FeaturesLatched Fault, UVLO
Programmable FeaturesCircuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
Voltage - Supply10.8 V ~ 13.2 V
Current - Output (Max)100mA, 500mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)