Home Product Index Crystals, Oscillators, Resonators Oscillators FXO-PC520-1000
IDT, Integrated Device Technology Inc FXO-PC520-1000
Part Number
FXO-PC520-1000
Manufacturer
IDT, Integrated Device Technology Inc
Description
OSC XO 1.000GHZ LVPECL SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Oscillators
In Stock 567 pcs
Product Parameter
Part NumberFXO-PC520-1000
Part StatusActive
TypeXO (Standard)
Frequency1GHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)72mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Related Products
FXO-PC520-1000
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Description: OSC XO 1.000GHZ LVPECL SMD