Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Memory 71V546S100PFGI
IDT, Integrated Device Technology Inc 71V546S100PFGI
Part Number
71V546S100PFGI
Manufacturer
IDT, Integrated Device Technology Inc
Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Memory
    2.43023/pcs
  • 144 pcs
Product Parameter
Part Number71V546S100PFGI
Part StatusActive
Memory TypeVolatile
Memory FormatSRAM
TechnologySRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5Mb (128K x 36)
Clock Frequency100MHz
Write Cycle Time - Word, Page-
Access Time5ns
Memory InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)