Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Memory 71V2546S133BGI
IDT, Integrated Device Technology Inc 71V2546S133BGI
Part Number
71V2546S133BGI
Manufacturer
IDT, Integrated Device Technology Inc
Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Memory
    2.37562/pcs
  • 168 pcs
Product Parameter
Part Number71V2546S133BGI
Part StatusActive
Memory TypeVolatile
Memory FormatSRAM
TechnologySRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5Mb (128K x 36)
Clock Frequency133MHz
Write Cycle Time - Word, Page-
Access Time4.2ns
Memory InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)