| Part Number | IRLS4030TRLPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 180A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 130nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 11360pF @ 50V |
| Vgs (Max) | ±16V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 370W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.3 mOhm @ 110A, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 100V 190A D2PAK-7
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 100V 180A D2PAK
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 100V 190A D2PAK-7
In Stock: 1600
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 100V 180A D2PAK
In Stock: 4000