| Part Number | IRFSL3207ZPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 150µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 170nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6920pF @ 50V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 300W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.1 mOhm @ 75A, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-262 |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
Manufacturer: Vishay Siliconix
Description: MOSFET N-CH 500V 11A TO-262
In Stock: 989
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 200V 16A TO-262
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 200V 16A TO-262
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 150V 23A TO-262
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 150V 23A TO-262
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 200V 24A TO-262
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 200V 24A TO-262
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 40V 195A TO262
In Stock: 0
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: MOSFET N-CH 60V 195A TO262
In Stock: 1979