| Part Number | 155TLS050M |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 1.5µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 110.524 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 22mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 1.5UF 20% 50V AXIAL
In Stock: 0