Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single MBRH12045R
GeneSiC Semiconductor MBRH12045R
Part Number
MBRH12045R
Description
DIODE MODULE 45V 120A D-67
GeneSiC Semiconductor
    12.98050/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part Number MBRH12045R
Part Status Active
Diode Type Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
Current - Average Rectified (Io) 120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700mV @ 120A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case D-67 HALF-PAK
Supplier Device Package D-67
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C