Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs - Modules GA040TH65-227SP
GeneSiC Semiconductor GA040TH65-227SP
Part Number
GA040TH65-227SP
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Description
MOD THYRISTOR CUSTOM SOT227
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs - Modules
GeneSiC Semiconductor
In Stock 16 pcs
    757.50000/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberGA040TH65-227SP
Part StatusActive
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State6500V
Current - On State (It (AV)) (Max)40A
Current - On State (It (RMS)) (Max)69A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)-
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Hold (Ih) (Max)780mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Related Products
GA040TH65
Manufacturer: GeneSiC Semiconductor
Description: MOD THYRSTR SIC SGL 6500V SOT227