| Part Number | C3175.41.03 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Number of Conductors | 4 |
| Wire Gauge | 12 AWG |
| Conductor Strand | Solid |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.340" (8.64mm) |
| Shield Type | Foil |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color | Red |
| Ratings | ASTM B-3 |
| Features | Drain Wire, Rip Cord |
| Voltage | 300V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Usage | Alarm, Safety |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.020" (0.51mm) |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 4COND 16AWG RED SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 2COND 14AWG RED SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 2COND 12AWG RED SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 4COND 12AWG RED SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 10COND 18AWG NATURAL 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 10COND 18AWG NATURAL 5000'
In Stock: 0
Manufacturer: KEMET
Description: CAP CER 10PF 25V C0G RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: KEMET
Description: CAP CER 10PF 250V C0G RADIAL
In Stock: 0