| Part Number | C3164.41.86 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Number of Conductors | 3 |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Conductor Strand | 7/26 |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Fluoropolymer |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.158" (4.01mm) |
| Shield Type | Foil |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color | Natural |
| Ratings | ASTM B-33 |
| Features | Drain Wire, Rip Cord |
| Voltage | 150V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C |
| Usage | Communication, Control |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.010" (0.25mm) |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 2COND 18AWG NAT SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 4COND 18AWG NAT SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 18AWG NAT SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 2COND 16AWG RED SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 2COND 16AWG NAT SHLD 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: KEMET
Description: CAP CER 10PF 25V C0G RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: KEMET
Description: CAP CER 10PF 250V C0G RADIAL
In Stock: 0