| Part Number | C3028.41.86 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Cable Type | Multi-Pair |
| Number of Conductors | 4 (2 Pair Twisted) |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Conductor Strand | 7/32 |
| Conductor Material | Copper, Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Material | Fluoropolymer |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.159" (4.04mm) |
| Shield Type | Foil |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color | Natural |
| Ratings | ASTM B-33 |
| Features | Low Capacitance |
| Voltage | 300V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Usage | Communication, Control |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.010" (0.25mm) |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: MULTI-PAIR 4COND 24AWG NAT 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: MULTI-PAIR 6COND 24AWG NAT 1000'
In Stock: 6