| Part Number | C2040A ORANGE |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Conductor Strand | 10/30 |
| Conductor Material | Copper, Annealed Tinned |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.070" (1.78mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.016" (0.41mm) |
| Length | 500.0' (152.4m) |
| Voltage | 300V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Jacket Color | Orange |
| Ratings | UL Style 1007/1569, ASTM B-33 |
| Features | - |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 100'
In Stock: 8
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100'
In Stock: 6
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
In Stock: 5000
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP WIRE ORN STRANDED 20 AWG
In Stock: 5
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 100'
In Stock: 4
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 100'
In Stock: 3
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100'
In Stock: 16
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 100'
In Stock: 1
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: RED STRANDED-HOOKUP WIRE 20 AWG
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: BLK-STRANDED-HOOKUP WIRE 20 AWG
In Stock: 0