| Part Number | 05656.63.10 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Style | Male Pins (Blades) to Leads |
| 1st Connector | NEMA 10-30P |
| 2nd Connector | Cable |
| Number of Conductors | 3 |
| Cord Type | SRDT |
| Wire Gauge | 10 AWG |
| Shielding | - |
| Length | 6.00' (1.83m) |
| Approval Marks | UL |
| Approved Countries | United States |
| Color | Gray |
| Voltage Rating | 250V |
| Current Rating | 30A |
| Operating Temperature | 60°C |
| Features | - |
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: 4' 3/10 SRDT GRAY DRYER 30AMP
In Stock: 0
Manufacturer: Weidmuller
Description: YOKE CLAMP W/GN-YLW HOOD 6X6MM
In Stock: 0
Manufacturer: Weidmuller
Description: YOKE CLAMP W/BLUE HOOD 6X6MM
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: 6' 3/10 SRDT GRAY DRYER 30AMP
In Stock: 0