| Part Number | 01101.41.01 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 4/0 AWG |
| Conductor Strand | 2090/30 |
| Conductor Material | Copper, Annealed Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Super Vu-Tron® |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.780" (19.81mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Voltage | 600V |
| Operating Temperature | -50°C ~ 105°C |
| Jacket Color | Black |
| Ratings | ASTM B-172 |
| Features | - |
Manufacturer: Weidmuller
Description: CONN TERM BLK FEED THRU 6-14 AWG
In Stock: 1900
Manufacturer: Weidmuller
Description: CONN TERM BLK FEED THRU 6-14 AWG
In Stock: 1200
Manufacturer: Weidmuller
Description: CONN TERM BLK FEED THRU 6-14 AWG
In Stock: 0
Manufacturer: Weidmuller
Description: CONN TERM BLK FEED THRU 6-14 AWG
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLK 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: HOOK-UP STRND 4/0AWG BLACK 1=1FT
In Stock: 198364