| Part Number | F2M03C1-101 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Protocol | Bluetooth v1.1, Class 1 |
| Modulation | - |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 723.2kbps |
| Power - Output | 14dBm |
| Sensitivity | -90dBm |
| Serial Interfaces | UART, USB |
| Antenna Type | - |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.3 V |
| Current - Receiving | - |
| Current - Transmitting | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | Module |
Manufacturer: Free2Move
Description: SERIAL PORT PLUG CBL/CD/SOFTWARE
In Stock: 26