| Part Number | F2M02GLA-S01 |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Protocol | Bluetooth v2.0 + EDR |
| Modulation | - |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 3Mbps |
| Power - Output | 8dBm |
| Sensitivity | -83dBm |
| Serial Interfaces | UART |
| Antenna Type | - |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 3.1 V ~ 3.6 V |
| Current - Receiving | - |
| Current - Transmitting | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | Module |
Manufacturer: Free2Move
Description: SERIAL PORT PLUG CBL/CD/SOFTWARE
In Stock: 26