Home Product Index Crystals, Oscillators, Resonators Crystals FOXLF100-20
Fox Electronics FOXLF100-20
Part Number
FOXLF100-20
Manufacturer
Fox Electronics
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 20PF T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Crystals
Fox Electronics
    0.27000/pcs
  • 10 pcs
    0.23650/pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberFOXLF100-20
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency10MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.435" L x 0.183" W (11.05mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max)0.530" (13.46mm)