Home Product Index Crystals, Oscillators, Resonators Oscillators F535L-33.333
Fox Electronics F535L-33.333
Part Number
F535L-33.333
Manufacturer
Fox Electronics
Description
OSC XO 33.333MHZ HCMOS SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Oscillators
Fox Electronics
Product Parameter
Part NumberF535L-33.333
Part StatusActive
TypeXO (Standard)
Frequency33.333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)