| Part Number | TIP102TSTU |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 80mA, 8A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 3A, 4V |
| Power - Max | 2W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN DARL 100V 8A TO-220
In Stock: 0