| Part Number | KST2222AMTF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Power - Max | 350mW |
| Frequency - Transition | 300MHz |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
In Stock: 1000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 40V 0.6A SOT-23
In Stock: 0
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
In Stock: 5000