| Part Number | KSC5019MBU |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 10V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 50mA, 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 500mA, 1V |
| Power - Max | 750mW |
| Frequency - Transition | 150MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 10V 2A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 10V 2A TO-92
In Stock: 12000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 10V 2A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 500V 5A TO-220
In Stock: 14000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 500V 10A TO-3P
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 500V 15A TO-3P
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 800V 1.5A TO-126
In Stock: 2234
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 800V 3A TO-220
In Stock: 6799
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 800V 6A TO-3PF
In Stock: 0