| Part Number | KSC4010RTU |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 6A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 120V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 500mA, 5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 55 @ 1A, 5V |
| Power - Max | 60W |
| Frequency - Transition | 30MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Supplier Device Package | TO-3P-3, SC-65-3 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 120V 6A TO-3P
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 120V 6A TO-3P
In Stock: 0
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
In Stock: 0
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
In Stock: 16000
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V
In Stock: 0
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V
In Stock: 2000
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
In Stock: 41000