| Part Number | KA2901DMTF |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | General Purpose |
| Number of Elements | 4 |
| Output Type | DTL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 36 V, ±1 V ~ 18 V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| Current - Output (Typ) | 18mA @ 5V |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Hysteresis | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC COMPARATOR QUAD 14-SOP
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC COMPARATOR DUAL DIFF 8-SOP
In Stock: 0