| Part Number | FSQ0165RL |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 12V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8 V ~ 20 V |
| Duty Cycle | - |
| Frequency - Switching | 55kHz ~ 67kHz |
| Power (Watts) | 15W |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | Sync |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Supplier Device Package | 8-LSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC FPS POWER SWITCH 8-LSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC SWIT PWM GREEN OVP UVLO 8DIP
In Stock: 4786
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC FPS PWR SWITCH VSC 8A 8-LSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC SWIT PWM GREEN OVP UVLO 8DIP
In Stock: 2630
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC SWIT PWM GREEN OVP UVLO 8SOP
In Stock: 0