| Part Number | FPF2G120BF07ASP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| IGBT Type | Field Stop |
| Configuration | 3 Independent |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 40A |
| Power - Max | 156W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.2V @ 15V, 40A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | - |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | F2 |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC LOAD SWITCH
In Stock: 109
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC LOAD SWITCH
In Stock: 86