| Part Number | FJD3076TM |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 32V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 800mV @ 200mA, 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 130 @ 500mA, 3V |
| Power - Max | 1W |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Supplier Device Package | D-Pak |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 400V 4A DPAK
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 400V 4A DPAK
In Stock: 28000