| Part Number | FJB5555TM |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 1A, 3.5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 800mA, 3V |
| Power - Max | 1.6W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Supplier Device Package | D²PAK |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 400V 8A D2PAK
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 800V 2A D2-PAK-2L
In Stock: 29