Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays FDY2001PZ
Fairchild/ON Semiconductor FDY2001PZ
Part Number
FDY2001PZ
Manufacturer
Fairchild/ON Semiconductor
Description
MOSFET 2P-CH 20V 0.15A SOT-563F
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Fairchild / ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberFDY2001PZ
Part StatusObsolete
FET Type2 P-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C150mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 Ohm @ 150mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs1.4nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds100pF @ 10V
Power - Max446mW
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)