| Part Number | FDU6296 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Ta), 50A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 31.5nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1440pF @ 15V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 52W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.8 mOhm @ 15A, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | IPAK (TO-251) |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 30V 35A I-PAK
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 30V 35A I-PAK
In Stock: 0