| Part Number | FDMS9409_F085 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 65A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 62nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3130pF @ 20V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 100W (Tj) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.2 mOhm @ 65A, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Power56 |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 40V 80A
In Stock: 3000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 40V 80A 8PQFN
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 40V 65A
In Stock: 9000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 40V 50A POWER56
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 40V 50A 8PQFN
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET NCH 40V 30A POWER56
In Stock: 12000
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 40V 8PQFN
In Stock: 0