| Part Number | FDMF5820TDC |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | DC-DC Converters, Synchronous Buck Converter |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 60A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Load | 4.5 V ~ 16 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit, Diode Emulation, Status Flag |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 31-PowerWFQFN |
| Supplier Device Package | 31-PQFN (5x5) |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC SPS HALF-BRIDGE DRVR 31PQFN
In Stock: 0
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: IC SPS HALF-BRIDGE DRVR 31PQFN
In Stock: 0