Home Product Index Discrete Semiconductor Power Driver Modules FCAS50SN60
Fairchild/ON Semiconductor FCAS50SN60
Part Number
FCAS50SN60
Manufacturer
Fairchild/ON Semiconductor
Description
IC POWER MODULE 600V 50A 27PIN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Driver Modules
Fairchild / ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberFCAS50SN60
Part StatusObsolete
TypeIGBT
Configuration1 Phase
Current50A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500Vrms
Package / Case27-PowerDIP Module (1.205", 30.60mm)