| Part Number | DFB20100F162 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, TS-6P |
| Supplier Device Package | TS-6P |
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: BRIDGE RECT 20A 1KV TS6P
In Stock: 358