| Part Number | 2SA1943OTU |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 17A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 250V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 800mA, 8A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 80 @ 1A, 5V |
| Power - Max | 150W |
| Frequency - Transition | 30MHz |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Supplier Device Package | TO-264 |
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 1A 160V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 200V 0.07A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0