Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) LED Drivers LXC40-0700SW
Excelsys Technologies Ltd LXC40-0700SW
Part Number
LXC40-0700SW
Manufacturer
Excelsys Technologies Ltd
Description
LED DRIVER CC AC/DC 18-54V 700MA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
LED Drivers
Excelsys Technologies Ltd.
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number LXC40-0700SW
Part Status Obsolete
Type Constant Current
Topology AC DC Converter
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Output 18 ~ 54 V
Current - Output (Max) 700mA
Power (Watts) 40W
Voltage - Isolation 3kV (3000V)
Dimming -
Features OVP, SCP
Ratings IP66
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Efficiency 87%
Termination Style Wire Leads
Size / Dimension 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)